2015
PŘÍBĚH TROSEČNÍKŮ PATRIE
30. listopadu 2015 se uskutečnila projekce filmového dokumentu
Součástí setkání byla diskuze a vzpomínka na účastníky tohoto válečného transportu, který se uskutečnil na podzim roku 1940.
Diskuzi provedl Hanuš Bor.
OHLÉDNUTÍ ZA BUBNOVÁNÍM
13. 11. 2015
... věříme, že letošní připomenutí výročního dne prvního transportu z Prahy se nestane pouze minulostí. Mnoho účastníků se ptá, zda se za rok podobná atmosféra může na stejném místě zopakovat. Odpovídáme, že i za rok bude docela určitě dobré narušit ticho mlčenlivého přihlížení k událostem minulým i současným... tedy z dnešního pohledu i budoucím.
Ano, snad se nám podařilo založit novou formu připomínání.
Děkujeme mnoha fotografům za zaslání jejich obrazových prožitků z Bubnování pro Bubny.
Uvádíme jen výběr od Jana Dobrovského, Davida Peltána a studentů Střední průmyslové školy sdělovací techniky v Panské ulici.
FOTOGALERIE Z BUBNOVÁNÍ
JAN DOBROVSKÝ
DAVID PELTÁN
STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA, PANSKÁ
Za rok se těšíme opět na setkání na nádraží, nepochybně už také s další perspektivou proměny nádraží na Památník ticha Bubny.
BUBNOVÁNÍ PRO BUBNY - VÍCE NEŽ SLOVA
16. ŘÍJNA 2015, 17-19 hodin
Za hustého deště se pod sochou Aleše Veselého „Brána nenávratna" setkaly stovky lidí s odhodláním vydržet navzdory blátu a zimě. Společně s pamětníky válečných událostí, diplomaty Kosova, Albánie, Finska, Bulharska, Německa, Izraele, primátorkou Prahy Adrianou Krnáčovou a starostou sedmé městské části Janem Čižinským více než hodinu a půl bubnovali, aby vyjádřili svůj postoj proti pasivnímu přihlížení mlčící většiny v dobách obecného ohrožení.
Patří jim veliký dík organizátorů veřejného setkání i pamětníků a členů Terezínské iniciativy, kteří na nádraží Bubny přišli ve stopách vlastních válečných příběhů.
Společný rytmus určoval orchestr Miloše Vacíka Tam Tam Batucada a bubeníci David Koller, Alan Vitouš, Jan Červenka, Jaroslav Kořán, Jan Horváth, Papis Mias, Vít Halška a Lenka Dundrová.
Shromáždění pod deštníky sledovalo čtyřicetiminutové „rozbubnování" muzikantů, spojené se vstupy herců pražských divadel. Jana Boušková, Václav Vydra, Nela Boudová a Bára Hrzánová četli zásadní citace z děl českých i světových autorů. CITÁTY
Poté následovalo hromadné bubnování, které začalo slábnout až za hodinu a půl po začátku setkání. Bubny vyrobené ze sbírky HitHit si vyzvedlo 360 účastníků. Další stovka bubnujících měla vlastní nástroje.
Zvláštní poděkování za zásadní finanční podporu patří panu Liboru Winklerovi a panu Jean-Francois Ottovi. Děkujeme také Ministerstvu kultury ČR a Městské části Praha 7.
Příští rok, kdy uplyne 75 let od prvního židovského transportu z Prahy, se opět sejdeme na nádraží Praha-Bubny bubnovat proti pasivnímu přihlížení a tichu mlčící většiny!
Mezitím dál budeme bubnovat pro Památník ticha Bubny na cestě k jeho realizaci. Další vývoj projektu můžete sledovat na našich stránkách i na Facebooku.
Moc děkujeme!
VÝSTAVA FRAGMENT PAMÁTNÍKU TICHA
FRAGMENT PAMÁTNÍKU TICHA
14. října 2015 od 16 hodin v odjezdové hale nádraží Praha-Bubny.
Výstava byla nahlédnutím do práce vývojového týmu Památníku ticha:
Fragmentem budoucí stálé expozice je kapitola nazvaná 50 000 zapomenutých knih...
Vzpomínka na jednoho každého z deportovaných přes nádraží Bubny bude nekonečná řeka knih... některé z nich mají dokonce paměť...
Výstava byla součástí připomenutí výročního dne prvního židovského transportu, který odjel z Prahy 16. října 1941. Více na http://bubnovani.bubny.org/
Výstava byla otevřena do 25. října 2015
Prezentace vývoje památníku
Léto / Podzim 2015
Putovní výstava s prezentací architektonického záměru budoucí expozice byla insalována na deseti místech ve veřejném prostoru, nakonec doputovala po řadě zastavení až na nádraží Bubny. Nějakou dobu byla v odjezdové hale nádražní budovy bubenského nádraží.