
2023
Mnichovské memento
26. 9. 2023 v 16:00
Rezidence primátora, Mariánské nám. 1, Praha 1
Připomeňte si s námi jeden z největších milníků české historie. Mnichovská dohoda z 29. září 1938 znamenala surové přepsání mapy, stala se symbolem státu ponechaného napospas. A předznamenala tragédii, která vypukla v následujícím roce.
„Mnichov" dodnes vnímáme jako zradu, ponížení, trauma. Slouží jako příliš často používaná metafora i jako berlička pro vysvětlení našich národních nešvarů. Události po ruské invazi na Ukrajinu ale ukazují, že je stále důležitým mementem, které nám připomíná, proč nesmíme ustupovat zlu.
Stavíme se do role oběti oprávněně? Proč se z Mnichova stalo tak líbivé přirovnání? A nepřichází tím o svůj význam? Jak Mnichovskou dohodu vnímá svět?
Mozaiku osobitých postřehů přinese třetí názorové fórum Památníku ticha.
Pozvání přijali například Lída Rakušanová – novinářka a komentátorka Svobodné Evropy, Ondřej Houska – novinář (Hospodářské noviny), Jan Kuklík – právník a historik, prorektor UK, Dagmar Vorlíček – politoložka a další.
Nutná registrace na: rezervace@pamatnikticha.cz
Moderuje: Jan Bumba.
Úvodní foto: Jan Lukas
Průběh názorového fóra bude možné sledovat na iVysílání ČT.
Předchozí názorová fóra najdete ZDE.
Hlavní mediální partner Česká televize.
Akce se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy a primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody.
Vzpomínka na BIIb – Zvuk & ticho
13. 7. v 19:00
Velká dvorana Veletržního paláce
I letos připomeneme červencové události spojené s likvidací terezínského rodinného tábora v Osvětimi.
13. 7. v 19:00 ve Velké dvoraně Veletržního paláce vystoupí Petr Kotík, český skladatel, dirigent a flétnista žijící v New Yorku, který svou hudební vzpomínku věnovanou místům spojeným s deportacemi části vlastní rodiny nazval:
Zvuk & ticho
[Sound & Silence]
text: Gertrude Steinová
hudba: Petr Kotík
soprán: Irena Troupová a Zuzana Barochová
flétna: Petr Kotík a Daniel Havel
housle: Anna Romanovská
perkuse: Martin Opršál a Filip Závorka
trumpeta: Adam Richter a Jan Červenka
Nutná registrace na: rezervace@pamatnikticha.cz
Koncert se koná pod záštitou prezidenta České republiky Petra Pavla a ministra kultury Martina Baxy.
Křest knihy Sedmý závoj: Listy z jednoho století
27. 6. v 17.00
nádražní hala
Nakladatelství Cattacan, JUDr. Tomas Kraus, David Altprager a Památník ticha Vás srdečně zvou na prezentaci knihy Františka R. Krause:
Sedmý závoj: Listy z jednoho století
Uváděné knize přecházely v ediční řadě Nakladatelství Cattacan již dva úspěšné tituly F. R. Krause: Povídky ze svrabové čtvrti a A přiveď zpět naše roztroušené. Všechny tři knihy budou na místě k dispozici.
Divadlo Paměti národa – Divadelní přehlídka
8. 6. 16:00
Nádražní hala
Vystoupení pražských i mimopražských divadelních kroužků, které představí svou reflexi příběhů nedávné historie.
Přehlídka divadelních kroužků Paměti národa
Osudy před oponou (kroužek při Divadle Na Fidlovačce, vede Petr Veselý)
Být herečkou je krásné. Máte slávu, peníze, úspěch. Opravdu to tak vždy bylo? Představení vypráví příběhy českých hereček Jiřiny Štěpničkové a Anny Letenské.
Jaro 68 (kroužek při Divadle v Dlouhé, vede Nika Nováková)
Ačkoli se mohlo zdát, že pražské jaro 1968 bude příslibem k uvolnění tehdejšího režimu, skepse některých občanů se nakonec potvrdila srpnovou okupací.
Tweety (kroužek při Divadle bez Zábradlí, vede Bára Černochová)
Věra Jirousová
Představení středoškolského souboru vychází z deníkových zápisů Věry Jirousové z let 1956–1963, které po její smrti našel a zpracoval syn Tobiáš Jirous. Sám kroužek navštívil a posunul bádání o této pozoruhodné ženě o krok dál. Soubor se zabýval pečlivě všemi zápisy, věnoval se dramaturgické práci při výběru textů a následnému propojení s pohybem, jevištním obrazem a scénografickým zpracováním. Pohybově spolupracoval se Šimonem Plyskou, který členy souboru inspiroval i k pohybu na pomezí akrobacie. Pohyb, obraz, papír, živá hudba. Věra a rodina. Věra a škola. Věra a láska. Věra a její úvahy nad sebou a světem.
„A proč je důležitá pro nás?"(kroužek při KC Kaštan, vede Alena Skálová)
„Protože šla v životě svou vlastní cestou." Božena Rothmayerová Horneková byla módní návrhářka a pedagožka, která strávila většinu svého života na pražském Břevnově. Spolu s manželem architektem Otto Rothmayerem pečovala mezi 30. a 70. léty 20. století o interiér a zahradu Rothmayerovy vily, která dnes patří Muzeu města Prahy. Boženiny moderní návrhy šatů, závěsů a vyšívaných přehozů nesou principy jednoduchosti, noblesy a skromné krásy. Stejnými principy jako ve své tvorbě se Božena řídila i v celém svém životě. Její odvaha a důvěra v sebe sama jsou pro nás velkou inspirací a střípky z jejího příběhu bychom chtěli předat dál.
Náhlé bezvětří (kroužek při Divadle pod Palmovkou, vede Jitka Míčková)
Pojďte s námi do světa domů, které už nestojí, seznamte se s lidmi, kteří už nežijí, poslouchejte příběhy, na které se už jen vzpomíná. Jak vypadala Libeň před válkou? Co víme o jejích obyvatelích? Co znamená Chanuka, Pesach, kdo to byl koželuh? Díky příběhům a vzpomínkám ze staré Libně více pronikneme do myšlenek židovského národa, do jejich běžného života, do vzniku i zániku libeňského židovského ghetta, do tajemného osudu židovské synagogy a hřbitova. Dojdeme až na konec? Hlavní metaforou pro holokaust je pro nás papírová loutka. Čím více zákazů a protižidovských nařízení, tím člověk více ztrácí svoji lidskou důstojnost, stává se loutkou a jeho osud je v rukách jiných.
Shakespeare na pískovišti (ukrajinský kroužek při Adaptačním centru PN, vede Olena Zavhorodnya)
V 21. století, době „technického pokroku", ztrácejí naše děti a dospívající bohužel chuť číst knihy, sledovat divadelní hry a seznamovat se s historií různých národů. Prostřednictvím této divadelní hry zveme děti, aby se ponořily do děl známého dramatika Williama Shakespeara. Chceme všem generacím ukázat jeho talent. A protože všechny naše životní příběhy začínají na pískovišti, tak i na vás, čekáme právě tam.
Vzpomínat na hvězdy
לזכור את הכוכבים
An die Sterne erinnern (kroužek Liberec, vede Nina Doubková)
„Je těžké být dítětem ve válce. Ještě těžší bylo být židovským dítětem během druhé světové války." Drobná hra složená z obrazů zpracovaných formou site specific vychází z příběhů pamětníků Michaely Vidlákové a Pavla Jelínka. Oba byli za druhé světové války dětmi, oba si ji pamatují specifickým způsobem a skrze jejich vzpomínky máme možnost nahlédnout válku nevinnýma dětskýma očima. Emotivními vzpomínkami vypráví studenti Divadelního kroužku Paměti národa v Liberci příběh druhé světové války v tomto regionu.
Anna (ukrajinský kroužek při Institutu Paměti národa Pardubice, vede Lukáš Kopecký)
Ukázka z autorské inscenace ukrajinských a českých dětí z kroužku Divadla Paměti národa. Životní příběh ukrajinské ženy odvíjející se na pozadí událostí 20. století v Evropě.
Foto Bára Lockefeer
Terezínské zvony a Křídový kříž
6. 6. v 17:30
Nádražní hala
Dvě představení v podání studentů Gymnázia Přírodní škola pro veřejnost.
Terezínské zvony
František Tichý
Divadelní hra vypráví o životě chlapců z terezínského domova Nešarim v době druhé světové války. Příběh o tom, jak se kamarádství a odvaha utkaly s temným osudem. Děj vycházející z dobových reálií i příběhů popsaných v terezínských časopisech doplňuje několik zhudebněných básní napsaných dětmi v ghettu. Představení vzniklo v rámci uměleckých projektů Přírodní školy na jaře 2016 a během 18. repríz se dočkala nadšených ohlasů.
Křídový kříž
Bertolt Brecht
Divadelní hra z roku 1937 ze souboru děl Strach a bída Třetí říše, který je svědectvím každodenních příběhů v nacistickém Německu těsně po převzetí moci Adolfem Hitlerem, přibližuje skrytou všudypřítomnou nenávist, podezíravost a strach v německé společnosti 30. let a jejich dopad na mezilidské vztahy.
Divadlo v podání studentů Přírodní školy bylo secvičeno v rámci jejich uměleckého projektu v lednu 2023.