2014

2014

Výstava komiksu MAUS Arta Spiegelmana

2016

Památník Šoa Praha jedná o uvedení výstavy Arta Spiegelmana, autora jedinečného komiksu o válečném příběhu jedné židovské rodiny. Záměr sleduje převzít kolekci kreseb, jež byla v minulosti představena v pařížském Centre Pompidou a na přelomu 2013-2014 instalována v jednom ze židovských muzeí v New Yorku.

Záměr expozice pro Prahu je naplánován na další sezónu vzhledem k velikému vytížení autora. Pro rok 2016 je příslib již v konkrétním jednání. Partnerem sezonní expozice bude KOMIKSFEST. Předpokládáme, že výstavu otevřeme k 75. výročí prvního židovského transport z Prahy v říjnu 2016. 

Záměrem je vyvolat širší diskusi o formách zobrazování historie určených různým věkovým kategoriím.

Předpokládané uvedení výstavy - rok 2016

Výstava PRAHA, MĚSTO EUGÉNIŮ a prezentace projektu PAMÁTNÍK TICHA Katzen Arts Center, Washington, D.C. USA

8.11. - 14.12.2014

Washingtonská galerie Katzen Arts Center uvedla výstavu obrazů spojených s animacemi dokumentu Pavla Štingla EUGÉNIOVÉ.
Více o dokumentu na http://www.eugeniove.cz/cz

Na půdě Katzen Arts Center dále proběhla v úterý 11.11. 2014 panelová diskuse k vývoji PAMÁTNÍKU TICHA. Úvodní slovo přednesla bývalá ministryně zahraničních věcí USA a členka Čestného boardu Památnáku Šoa Praha paní Madeleine K. Albrightová, následovala diskuse s Pavlem Štinglem, ředitelem Památníku Šoa Praha o.p.s.

Samotná výstava „Praha město Eugéniů", vycházející z výtvarných předloh Xenie Hoffmeisterové k filmu Pavla Štingla byl veliký úspěch pro nováčka v prostoru jiného rozměru. Naši účast na půdě prestižní galerie Americké univerzity jsme zhodnotili prezentací vývoje Památníku ticha, která se uskutečnila za podpory významných hostů. Zúčastnil se velvyslanec České republiky Petr Gandalovič a členka čestného bordu naší společnosti, bývalá ministryně zahraničí USA, Madeleine Albrightová.
Druhá veřejná prezentace ve Washingtonu se uskutečnila v Knihovně kongresu Spojených států amerických, třetí pak se proměnila v půldenní setkání s představiteli archivu Památníku holocaustu USA.

Za podporu úspěšné zahraniční mise je třeba poděkovat Ministerstvu kultury ČR.

Zobrazit pozvánku

Místo konání:
Katzen Arts Center at American University
4400 Massachusetts Avenue, NW, Washington, DC 200016

Veřejná prezentace projektu PAMÁTNÍK TICHA

30. - 31.10. 2014

Veřejná prezentace projektu PAMÁTNÍK TICHAVe dnech 30. - 31.10. 2014 se v Rezidenci primátora hl. města Prahy uskutečnil dvoudenní seminář pro odbornou veřejnost, na kterém byla prezentována architektonická studie a návrh stálé expozice Seminář se dále zabýval koncepcí vzdělávání v prostoru budoucího památníku a jeho okolí. Projekt PAMÁTNÍK TICHA završil své vývojové období architektonickou studií spojenou se scénářem stálé expozice. Seminář tento záměr představil a nabídl prostor pro společné zamyšlení nad možnostmi, které nový památník pro veřejný dialog nabízí.

Výstavní projekt „Revue 1941“

2016

Multimediální výstavní projekt navazuje na významný archivní objev série starých filmů. Zábavné kabarety, amatérsky natáčené na osmimilimetrový filmový pás, přinášejí obraz skupiny vysokoškoláků, kteří po listopadových událostech 1939 hledali vlastní cestu vzdělání i společenské realizace. Jejich velmi zábavné snímky vznikají ve stínu protektorátu.

Poslední z nich pak spatří světlo světa krátce před propuknutím židovských deportací, jimiž definitivně zaniká volné uskupení amatérských divadelníků a filmařů.

Filmové svědectví laskavé a zábavné vitality společnosti mladých studentů, které vzápětí pohltí mašinérie konečného řešení židovské otázky, je nejen mementem války, ale také laskavé atmosféry meziválečné kulturní Prahy. Její kultura pomohla některým z deportovaných přežít s ozvukem písniček Osvobozeného divadla, pražských kabaretů a scénických experimentů E. F. Buriana.

Záměr je obrazem svérázné životní vůle, která vypovídá o hodnotě meziválečné kultury a její synergie v česko-židovském spojení. Kulturně-historický námět je novodobým objevem archivního unikátu, vzpomínky na živé i mrtvé.

Záměr bude prezentován v krátkodobé výstavě přímo v hale nádraží Bubny během veřejného setkání k BUBNOVÁNÍ PRO BUBNY. Stane součástí prezentace našeho prvního expozičního fragmentu „HLASY RODINNÝCH ALB". Zahájení expozice plánujeme na 14. října 2015.

Výstava „PRAHA, MĚSTO EUGÉNIŮ 2“

2016

Tato výstava by měla být překvapujícím shrnutím nových výzkumů pražských historiků a biologů. Památníky židovských deportací přinášejí vždy výčet nacistických zákonů třicátých a čtyřicátých let, které tvoří základ perzekuce. Málokterý však otevírá pohled do jejich biologické podstaty. Málokdo také ví, že Praha byla za dob protektorátu Čech a Morava významným vědeckým centrem pro koncipování příští rasové mapy světa.

Ústavy rasové biologie a rasové hygieny řídili přední odborníci s profesorskými tituly, kteří kromě bílých plášťů oblékali také černé uniformy SS. Koncipovali široké přesídlovací vize a selekce obyvatel centrálního Německa i nově dobytých území. Biologické kořeny nacismu, koncipované německými specialisty v Praze jako v ne příliš známém centru rasové vize budoucího světa po vyhrané válce, by jednou měly tvořit základní motiv výstavní kapitoly stálé expozice, nazvané „Kořeny zla“. Doprovodným prvkem výstavy bude celovečerní dokument „Eugéniové“, který vznikal od roku 2009 a v dubnu 2014 měl distribuční premiéru pro artová kina. Více na www.eugeniove.cz.