Program

Program

Od svědectví k podobenství – Divadelní přehlídka

6. 6. v 9:00
Nádražní hala

Divadelní přehlídka studentských souborů s následnou diskusí s profesionálními tvůrci.

Terezínské zvony
František Tichý
Gymnázium Přírodní škola
Divadelní hra vypráví o životě chlapců z terezínského domova Nešarim v době druhé světové války. Příběh o tom, jak se kamarádství a odvaha utkaly s temným osudem. Děj vycházející z dobových reálií i příběhů popsaných v terezínských časopisech doplňuje několik zhudebněných básní napsaných dětmi v ghettu. Představení vzniklo v rámci uměleckých projektů Přírodní školy na jaře 2016 a během 18. repríz se dočkala nadšených ohlasů.


Křídový kříž
Bertolt Brecht
Gymnázium Přírodní škola
Divadelní hra z roku 1937 ze souboru děl Strach a bída Třetí říše, který je svědectvím každodenních příběhů v nacistickém Německu těsně po převzetí moci Adolfem Hitlerem, přibližuje skrytou všudypřítomnou nenávist, podezíravost a strach v německé společnosti 30. let a jejich dopad na mezilidské vztahy.
Divadlo v podání studentů Přírodní školy bylo secvičeno v rámci jejich uměleckého projektu v lednu 2023.

Hoši, dívky a psi
Paul Vandenberghe
ZŠ Otevřeno z Benátek nad Jizerou
Divadelní veselohru belgického dramatika sehrál ochotnický divadelní spolek Sokola z Benátek nad Jizerou v roce 1942. Gestapo v Mladé Boleslavi po menších obstrukcích povolilo sehrát tuto hru, ale jen pod podmínkou, že na plakátech bude výslovně uvedeno, že Židé na představení nesmějí. S dětmi z naší školy jsme zkoumali a do adaptovaného divadla promítli i další lokální příběhy související s antisemitismem.
Délka představení 50–60 minut.


Foto Bára Lockefeer